Vzrok nastanka
Glede na utesnjeno strukturo poznamo tri podtipe sindroma: nevrogeni, venozni in arterijski podtip. Pogosto ni izražen samo en podtip ampak gre za mešano obliko sindroma.
Nevrogeni sindrom nastane zaradi kompresije brahialnega pleteža in predstavlja 95 % primerov sindroma torakalnega izhoda. Pogosto se pojavi pri mladih, ki izvajajo športne aktivnosti s ponavljajočimi gibi roke nad glavo ali pa takšne, ki vključujejo dvigovanje težjih bremen.
Venozna oblika je redkejša in predstavlja do 4 % primerov tega sindroma. Tudi ta oblika se pogosto pojavi pri aktivnih mlajših posameznikih, ki izvajajo ponavljajoče gibe zgornjega uda. Običajno pride do utesnitve vene med ključnico in prvim rebrom.
Arterijska oblika je najredkejša, saj predstavlja le do 1 % primerov. Pogosto se pojavi pri mlajših odraslih, ki imajo prisotno prirojeno anomalijo, na primer dodatno rebro (cervikalno rebro). Lahko se pojavi tudi po zlomu ključnice. Gre za najbolj nevarno prezentacijo sindroma, saj lahko vodi v šibkost radialnega pulza (na zapestnem predelu) pri gibanju roke.